سعدی در نمایی نزدیک‌تر: سومین سخنرانی مدیر مرکز حافظ‌شناسی در استرالیا

سخنراني دكتر كاووس حسن لي استاد دانشگاه شيراز و مدير مركز حافظ شناسي و كرسي پژوهشي حافظ با عنوان «سعدي در نمايي نزديك تر»  روز سه شنبه سوم سپتامبر (۱۲ شهريورماه ۱۳۹۸) در شهر سيدني استراليا برگزار شد.
دكتر حسن لي در اين نشست به بررسي پيوند مفاهيم اجتماعي و بيان هنري در كلام سعدي پرداخت و با سنجش شعر و نثر سعدي بر اين ويژگي از سخن سعدي تاكيد كرد كه معنا و صورت در آثار مختلف سعدي همدوش همند و همگام با هم پيش مي روند.
استاد زبان و ادبيات فارسي دانشگاه شيراز گفت: سعدي هم براي خود مسووليت اجتماعي قائل است و هم تعهد هنري. هم به چه چيز گفتن مي انديشد و هم به چگونه گفتن. اما آنچه باعث شده سخن او ماندگار شود و رنگ جاودانگي بگيرد، جادوي هنر است. اگر سعدي انديشه ها و آموزه هاي خود را با زباني هنري نمي گفت و در ريختي هنري نمي ريخت، زبان به زبان نمي چرخيد و نسل به نسل بازگفته نمي شد. شگردهاي هنري سعدي در تركيب كلام، به گونه اي ست كه نثرش به زيبايي شعر و شعرش به شيوايي نثر رخ مي نمايد و دل مي برد.
دكتر حسن لي در اين مراسم كه با حضور جمعي از شاعران و نويسندگان تشكيل شده بود، با بيان نمونه هايي از سخنان سعدي، به تحليل زيبايي شناسي آن ها پرداخت و آن ها را نمونه هاي عملي از رفتارهاي هنري سعدي دانست.

همچنین ببینید

سیصد‌وبیست‌ونهمین نشست مرکز حافظ‌شناسی برگزار می‌شود

مرکز حافظ‌شناسی- کرسی پژوهشی حافظ با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *