نشست یادبود استاد هاشم جاوید در شیراز برگزار شد

یادمان شادروان استاد هاشم جاوید در یکمین سال درگذشت او، به همت مرکز حافظ‌شناسی و کرسی پژوهشی حافظ در شیراز برگزار شد. این مراسم که سیصدوبیست‌وچهارمین نشست مرکز حافظ‌شناسی و کرسی پژوهشی حافظ بود، با همکاری اداره‌ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز پژوهش‌های زبان و ادب فارسی در تاریخ ۲۹خردادماه ۱۳۹۸ در سالن چمران دانشگاه شیراز برگزار شد.

در این مراسم نخست دکتر کاووس حسن‌لی مدیر مرکز حافظ‌شناسی و کرسی پژوهشی حافظ، ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران، از استاد تازه درگذشته ناصر امامی یاد کرد و گفت ناصر امامی، ازجمله افرادی است که سهم بزرگی در شناسنامه‌ی فرهنگ و ادب فارس دارد. وی با ابراز تاسف از عروج بزرگان و شخصیت‌های نامدار فارس، اضافه کرد همگان در اینکه این بزرگان ازدست‌رفته جایگزین داشته باشند، تردید دارند. مدیر مرکز حافظ‌شناسی، استاد هاشم جاید را از سرمایه‌های عظیم و گرانمایه‌ی شیراز خواند و افزود، اگر حتی تنها کتاب حافظ جاوید از ایشان باقی مانده بود، ما را به تعظیم و سپاس در برابر دانش و اندیشه‌ی او وامی‌دارد.

در ادامه دکتر رضا رستگاری، پژوهشگر دوره‌ی پسادکتری کرسی پژوهشی حافظ، اشاره‌ای کوتاه به‌زندگی مرحوم جاوید کرد و به معرفی ‌آثار مرحوم جاوید پرداخت که شامل اشعار، مقالات چاپ‌شده در مجلات قدیم، کتاب حافظ جاوید و تصحیح دیوان حافظ با همکاری استاد بهاءالدین خرمشاهی است. وی ضمن اشاره به‌اهمیت بازخوانی متون گذشته و درنگ و دقت در آن‌ها افزود: همه‌ی نویسندگان و پژوهشگران بزرگ، مانند استاد جاوید، آثار تحقیقی خود را پس از مطالعات بسیار و در دوران پختگی عرضه کرده‌اند.

دکتر رستگاری در ادامه به‌کتاب ارزشمند حافظ جاوید (چاپ اول ۱۳۷۵ – نشر فرزان‌روز) اشاره کرد و گفت: ‌دقت و ایجاز قلم نویسنده و شیوه‌ی تقریر پلکانی در نگارش مقالات، از شگردهای خاص مرحوم جاوید بوده است؛ درصورتیکه هریک از مقالات کوتاه این کتاب که راهگشای مطالعات حافظ‌پژوهی است، می‌توانست با حواشی و تفصیلی ملال‌آور نوشته شود. وی در ادامه به دانشنامه حافظ و حافظ‌پژوهی ذیل مدخل حافظ جاوید اشاره کرد و گفت در این کتاب آمده که این کتاب حاوی ۱۱۰ مقاله است؛ در حالیکه چاپ دوم کتاب در سال ۱۳۷۷ با اصلاحات و الحاقات فراوان منتشر شد و تعداد مقالات کتاب به ۱۲۱ رسید. این پژوهشگر در پایان به دیوان حافظ جاوید (چاپ اول ۱۳۷۸ – نشر فرزان روز) پرداخت که براساس قرائت‌گزینی انتقادی از میان تصحیح‌های معتبر پیشین به‌چاپ رسیده و مصححان افزون بر روایت نسخ و دگرسانی‌های شعری، به‌مسأله‌ی درایت و درست‌خوانی شعر هم نظر داشته‌اند.
خانم لادن چالاک از نزدیکان مرحوم هاشم جاوید نیز آخرین سخنران این نشست بود که درباره‌ی مرحوم هاشم جاوید گفت:
استاد هاشم جاوید در برابر بحران‌های اخلاقی جامعه معاصر حساس بود و هشدار می‌داد. او هنرمندی متعهد بود؛ تعهدی بزرگ برای حفظ اخلاقی که می‌پنداشت در جهان معاصر رو به نابودی است. هاشم جاوید می‌گفت و اصرار می‌ورزید که وظیفه تک تک ما حفظ و نگه‌داشتن ارزش‌ها است.
وی در ادامه افزود: تأکید استاد همواره بر این بود که تنها چیزی که امکان تکامل معنوی انسان را فراهم می‌کند هنر است.

اجرای موسیقی و شعرخوانی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

همچنین ببینید

سیصد‌وبیست‌ونهمین نشست مرکز حافظ‌شناسی برگزار می‌شود

مرکز حافظ‌شناسی- کرسی پژوهشی حافظ با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *