نخستین نشست مرکز حافظ‌شناسی در سال ۹۸: بازشناسی کتاب «این کیمیای هستی»

مرکز حافظ‌شناسی و کرسی پژوهشی حافظ، با همکاری اداره‌ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و مرکز پژوهش‌‌های زبان و ادب فارسی دانشگاه شیراز نشستی با موضوع بازشناسی کتاب این کیمیای هستی، اثر دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی، برگزار می کند.

کتاب سه جلدی این کیمیای هستی، به یادداشت‌ها و درس‌گفتارهای استاد شفیعی کدکنی دربار‌ی حافظ اختصاص دارد که در سال ۹۷، برای نخستین‌بار از سوی نشر سخن به چاپ رسیده است. جلد نخست این کتاب با عنوان «جمال‌شناسی و جهانِ شعری»، شامل مقالاتی است که هرکدام، نکته یا نکته‌هایی را درباره‌ی هنر حافظ مطرح می‌کند. جلد دوم با عنوان «یادداشت‌ها و نکته‌ها»، دربرگیرنده‌ی یادداشت‌ها و نکته‌هایی‌ درباره‌ی یک بیت یا یک مصراع از حافظ است. افزون‌بر این، دو یادداشت دیگر با عنوان ترجمه‌ی شعرهای عربی حافظ و چند نکته‌ی حافظ‌شناسی در دیوان خمّاری، در این جلد آورده شده است. جلد سوم کتاب نیز با عنوان «درس‌گفتارهای دانشگاه تهران»، به مجموعه یادداشت‌های دانشجویان دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه تهران از از کلاس‌های درس حافظ استاد اختصاص دارد.

نشست بازشناسی کتاب یادشده روز یکشنبه ۲۵ فروردین‌‌ماه، ساعت ۱۷ در سالن غزل مجموعه‌ی تالار حافظ (واقع در چهارراه حافظیه) برگزار می‌شود. سخنرانان مراسم، دکتر جعفر مؤید شیرازی و دکتر نصرالله امامی خواهند بود.
گفتنی است ورود برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.

همچنین ببینید

انتشار بیست‌ودومین دفتر حافظ‌پژوهی

بیست و دومین دفتر حافظ‏‌پژوهی با هدف گسترش و ژرفا بخشیدن به پژوهش‏‌های مربوط به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *