اعلام موضوع نشست های علمی بیست و سومین مراسم یادروز حافظ

دکتر كاووس حسن‌لی در روزهای آخر سال ۹۷، از موضوع ویژه ی نشست علمی یادروز حافظ در سال جدید خبر داد. وی با تأکید بر جایگاه ویژه ی نشست های علمی در  سلسله برنامه های مرکز حافظ شناسی به مناسبت یادروز حافظ، «حافظ و انسان دیروز و امروز» را به عنوان موضوع محوری نشست های سال ۹۸ اعلام کرد.

به گفته ی مدیر مرکز حافظ شناسی، این مفهوم را از چندین زاویه می‌توان نگریست که در یک نگاه کلی می‌توان آن ها را در دو دسته جای داد: ۱٫ بررسی مفهوم انسان در اندیشه‌ی حافظ. ۲٫ نگاه انسان معاصر به شعر حافظ. به سخن دیگر، هم نگاه حافظ به انسان در کانون توجه است و هم نگاه انسان امروز به حافظ. البته واژه‌ ی انسان در غزلیات حافظ چندان در کانون توجه نبوده و پرکاربرد نیست؛ اما مفهوم انسان و انسان متعالی در سراسر دیوان حافظ حضور چشمگیر دارد.

دکتر حسنلی در ادامه برخی از پرسش های مهم مرتبط با این موضوع را که در یادروز حافظ ۹۸ قابل بررسی است برشمرد؛ برای نمونه در دیدگاه حافظ، رابطه ی انسان با اجتماع و رابطه ی انسان با خداوند چگونه بازتعریف شده است؟ آیا سرنوشت انسان محتوم و تغییرناپذیر است؟ آیا انسان قدرتی برای تغییر سرنوشت خود دارد یا ندارد؟ آیا باید بر دانش و تقوای خود تکیه کرد یا باید توکل کرد و آرام گرفت؟ رابطه ی انسان‌های مختلف با باورها و اندیشه‌های گوناگون چگونه باید باشد؟ آیا اصلاً می‌توان با توجه به خلق و خوی شاعرانه و رفتارهای هنری حافظ برای او یک منظومه ی فکری روشن تصویر و تصور کرد؟

مدیر مركز حافظ شناسی در پایان از همه ی اندیشمندان و حافظ پژوهان خواست دستاوردهای پژوهشی شان را در این زمینه به دفتر مركز حافظ شناسی ارسال كنند.

همچنین ببینید

انتشار بیست‌ودومین دفتر حافظ‌پژوهی

بیست و دومین دفتر حافظ‏‌پژوهی با هدف گسترش و ژرفا بخشیدن به پژوهش‏‌های مربوط به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *