گزارش بیست و دومین مراسم یادروز حافظ در شیراز

 بیست و دومین مراسم یادروز حافظ و اختتامیه ی سیزدهمین گردهم آیی بین المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، روز جمعه ۲۰ مهرماه در تالار حافظ برگزار شد. در این مراسم که از ساعت ۸:۳۰ آغاز شد، نخست جناب آقای دکتر کاووس حسن لی، مدیر مرکز حافظ شناسی و  کرسی حافظ پژوهی به ارائه ی گزارش سالانه ی کارنامه ی حافظ پژوهی پرداخت.

سپس دکتر تقی پورنامداریان سخنرانی خود را با عنوان «تأویل شعر عقوبت شاملو با استفاده از بینامتن حافظ » ایراد کرد. در ادامه، دکتر مهدی محبتی از حافظ و ساختارشکنی مفهومی کلان روایت ها سخن به میان آورد و دکتر حمیدرضا شعیری ترسیم نشانه- جغرافیایی گفتمان رندی را در اشعار حافظ مورد بحث قرار داد. دکتر عین الحسن و دکتر مهدی نوریان سخنرانان پایانی یخش نخست نشست علمی حافظ بودند که به ترتیب مقاومت حافظ در برابر خشونت و استبداد و مقام حافظ در نظر صائب را به بحث گذاشتند. در بخش دوم نشست که آیین پایانی همایش را نیز دربرداشت، دکتر محمدجعفر یاحقی، دکتر محمدکاظم کهدویی و دکتر محمدجواد دهقانی به ایراد سخنان خود با محوریت «حافظ و مردم»، «گزارش فعالیت ها و برنامه های انجمن ترویج زبان و ادب فارسی» و «نقش و جایگاه زبان فارسی به عنوان زبان علمی در سطح ملی و بین المللی» پرداختند.

گفتنی است در  بیست و دومین مراسم یادروز حافظ، از استادان شاخص و صاحبان رساله های برتر و نیز نشريات علمی برجسته تقدير شد.به این ترتیب که نخست به استادان، دكتر منصور رستگار فسايی، حافظ شناس و استاد برجسته ی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز و دكتر لطف الله يارمحمودی، زبان شناس برجسته ی خاور میانه و عضو پيوسته فرهنگستان علوم، سپاس نامه ی ویژه اهدا شد. در ادامه، رساله ی دكتر هاله كيانی با عنوان «بررسي وضعيت نقد ادبی در نشريات دانشگاهی» به عنوان رساله ی منتخب اعلام و از نگارنده ی آن تقدیر شد. افزون بر اين، سه نشريه ی علمی پژوهشی «پژوهش فيزيك ايران» در گروه علوم پايه، «حيات» در گروه پزشكی و «علوم و تكنولوزي پوليمر» در گروه مهندسی به عنوان نشريات برتر معرفي شدند.

گفتنی است در پایان مراسم دکتر اکبر صیادکوه، دبیر اجرایی همایش و استاد بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز به ارائه ی گزارشی از روند برگزاری همایش و فعالیت های صورت گرفته در چند ماه گذشته پرداخت و پس از تقدیر از دست اندرکاران همایش، بیانیه  گردهم آیی سیزدهم قرائت شد.

 

همچنین ببینید

گزارش سیزدهمین همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی در شیراز

آیین گشایش سیزدهمین گردهم آیی بین المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی صبح روز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *